Кумир Z- патріотів. З ним Путін - це як справжній поважний лідер

Євген Пригожин w 2016 рік. Фото. Mikhail Svetlov/Getty Images

Злочинець, який відсидів 9 років у колонії, засновник мережі кіосків з хот-догами, ферми тролів і приватної армії. Кар’єра Євгена Пригожина.

«Договір з Батьківщиною». Це назва художнього документального фільму, який показав телеканал RT (колишня Russia Today) на початку грудня 2022 року, присвячений Приватному Військовому Товариству Вагнера. Короткий огляд змісту? Немає кращого патріота, ніж найманець, тим більше з фірми, якою керує людина, яка має постійний доступ до вуха Володимира Володимировича.

У Росії нічого не буває без причини. Так чому ж був знятий цей фільм? Кремль навмисно перебільшує значення Євгена Пригожина, щоб показати Заходу, що до влади в Росії можуть прийти люди, які будуть сіяти хаос не тільки у своїй країні? На тлі свого колишнього кухаря Путін виглядає поважним лідером, авторитарним, але здатним врятувати державу від занепаду та хаосу.

Крадіжка і напад

Трохи раніше, наприкінці листопада, в мережі з’явилося відео, на якому чоловік з татуюваннями на тілі, який представився Саша Курара, розповідає, що він багато років сидів у в’язниці разом з Пригожиним. Він каже, що нинішній власник Wagner Group належав до найнижчої касти в’язнів – т. зв. пєтухи (півні), які надають сексуальні послуги іншим ув’язненим.

Чи ця інформація правдива - невідомо. Однак татуювання на тілі Курари вказують на те, що він є важливою людиною у світі в’язниці, одним із авторитетів у цьому середовищі, тобто належить до злодіїв у законі.

Припускають, що за цим відеозаписом стоїть співвласник і президент банку "Росія” Юрій Ковальчук, якому не подобаються амбіції власника групи Вагнера в Санкт-Петербурзі.

Але Пригожин, який колись діяв у тіні, останнім часом став публічною особою і налаштував проти себе багатьох впливових людей. Немає сумніву, що розкриття його статусу «в камері» було розраховане на підрив довіри до нього. Згадування його кримінального минулого невипадкове, особливо в світлі недавньої діяльності бізнесмена в колоніях, де він вербує людей на війну. Оскільки як правильний зек (шановний злочинець) підкоряється пєтухам?

Обвинувачення представлені Сашою Курарою - небезпечні для Пригожина, адже всі знають, що в молодості він багато років просидів у в’язниці. Йому інкримінували крадіжку, напад з метою викрадення чужого майна та втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність. У 1981 році Ленінградський суд засудив його до 13 років колонії суворого режиму. Його звільнили через дев’ять років. У той час, коли Радянський Союз розпадався, a перед цілеспрямованими людьми відкрилися нові можливості.

Старий вокзал і Новий острів

Починав із кіоску з хот-догами, незабаром у місті з’явилася ціла мережа. У той час Володимир Путін після повернення з НДР, будучи офіцером активного резерву КДБ, здобував впливи влади Санкт-Петербурга, користуючись довірою мера Анатолія Собчака. Пригожин подружився з одним із охоронців Путіна Романом Цеповим. Таким чином він знайшов доступ до всесильного на той час чиновника мерії. Цепов був основним контактом Путіна з петербурзьким злочинним світом. Тому, мабуть, дожив лише до 2004 року, був отруєний радіоактивною речовиною.

Але повернемося в 90-ті роки XX ст. Пригожин розвиває свій бізнес, відкриває наступні дорогі ресторани. Один з них – «Старий Митний Двір»- улюблений ресторан працівників мерії. Але Путіну більше сподобався ресторан «Новий Острів». Там він святкував свій день народження, туди – коли став президентом – запрошував таких гостей, як Жак Ширак чи Джордж В. Буш.

Коли Володимир Путін переїхав до Москви, потім став прем’єр-міністром і, нарешті, президентом, ціла когорта соратників і друзів з-над Неви поїхала за ним. Згадувалися прізвища Патрушева, Ковальчуків, Шамалових, Тимченко. Саме ці люди зайняли найважливіші посади в спецслужбах і бізнесі.

Євген Пригожин був терпеливим, повільно будуючи бізнес-імперію в тіні. Оскільки він активно займався гастрономією, то опікувався кейтерингом для державних установ, переважно армії, але не відкидав також обслуговування шкіл та дитячих садків. Він без проблем вигравав тендери. За п’ять років компанії Пригожина отримали державні контракти на загальну суму 3,1 мільярда доларів.

Тролі і найманці

Гроші грошима, але навіть у колишнього ленінградського бандита можуть бути політичні амбіції. Тому він почав диверсифікувати свій бізнес, відкривши на околиці Санкт-Петербурга відому сьогодні «фабрику тролів з Ольгіно». Весь світ дізнався про Агентство інтернет-досліджень, коли США ввели санкції проти нього та самого Пригожина за вплив на президентську кампанію США у 2016 році та кампанію до Конгресу у 2018 році в соцмережах.

Тоді Євген Пригожин не тільки запустив інтернет-тролів, а й організував загони озброєних до зубів найманців. Спочатку на Донбасі, де в 2014-15 роках вбивали не лише українців, а й командирів непокірних. Зразу після цього в Сирії. Там вагнерівці допомагали Башару Асаду, тісно співпрацюючи з російськими військовими, урядовими силами та шиїтською міліцією Тегерана, перемогти джихадистів ІДІЛ та більш поміркованих ребеліантів.Стаття повністю доступна тут .

–Переклад Марія Шевчук

source: