Інтриги розвідки конспіраційної шпигунської мережі

Відомі члени «Мушкетерів». Праворуч засновник організації Стефан Вітковський (фото з архіву Адріана Сандака). Зліва вгорі: відома довоєнна акторка Мєчислава Цвіклінська та Тереза Лубєнська – перший штаб збирався у її помешканні. Внизу: конструктор Антоні Коц’ян, закатований у в’язниці на Пав’яку, та інженер і винахідник Казімєж Лєскі, голова Товариства повстанців Варшави у 1990-х роках. Фото NAC/IKC, WikimediaCommon – відкриті джерела

Багато таємниць приховує організація, але найбільшою є її засновник, який з’явився як метеор на польській сцені часів німецької окупації і, як метеор, з неї зник – розповідає Адріан Сандак, автор книги «Мушкетери 1939-1942. Історія секретної розвідувальної організації».

ТИЖНЕВИК TVP: Ким був таємничий і харизматичний засновник підпільної організації «Мушкетери» Стефан Вітковський?

АДРІАН САНДАК:
Він справді був харизматичною людиною, міг переконати оточуючих у своїй правоті та завжди мав готову відповідь на все. Але відповідь на ваше запитання, як і на інші питання, пов’язані з діяльністю «Мушкетерів», не буде простою чи однозначною. Керівник і творець розвідувальної організації з екзотичною, як для польської дійсності, назвою «Мушкетери» з’явився на сцені окупованої Польщі на початку жовтня 1939 року. На той час він керував диверсійним підрозділом з кількох десятків вояків в околицях Коцка. За словами самого Вітковського та полковника Адама Еплера, командира 60-ї піхотної дивізії, яка воювала під командуванням генерала Францішека Клеєберга в Самостійній операційній групі «Полісся», підрозділ мав працювати проти німців і радянських військ. Тут з’являється перша загадка.

Яка?

Про обставини, за яких невідомий раніше цивільний мав стати командиром диверсійного підрозділу, додатково оснащеного секретною зброєю польської піхоти – знаменитою протитанковою рушницею зразка 35, відомою також як «kb Ur». Вітковський не був професійним військовим, нам не вдалося знайти інформацію про те, що він був у запасі, чи мав якесь військове звання. Але це не кінець таємниць і загадок. У свідомості загалу Вітковського вважають здібним винахідником і всемогутнім агентом.

Це переконання не відповідає фактам?

Важко знайти ефектний винахід Вітковського, скоріше ми знайдемо інформацію про утопічні ідеї, які закінчилися провалом, наприклад, знамениті «промені смерті», які нібито були прототипом лазера, електростанції розміром з баскетбольний м’яч, який повинен був освітлювати все місто, або акваплан, про який широко писала довоєнна преса, який мав допливти з Європи до США. Вигладає на те, що пізніший голова «Мушкетерів» мав контакти з британською розвідкою до війни. З післявоєнних джерел ми знаємо, що Вітковський був тісно пов’язаний з маршалом Едвардом Ридзом-Сміглим, який у 1939 році доручив йому підготувати меморіал про військові сили та можливості Румунії та Угорщини. Відомо також, що маршал був щедрим спонсором «винахідницької діяльності» «Інженера», як звучав один з псевдонімів Вітковського під час окупації.

Стаття повністю доступна тут .

–переклала Аліна Возіян

source: