Євреєм теж не подобаються вулиці Бандери

«Битва козаків з татарами» авторства Йозефа Брандта. Фото: Wikimedia

Події на Волині, Поділлі та в Галичині 1943-44 років є найболючішим розділом в історії польсько-українських відносин. А я хотів у своїй книзі показати, що це була партизанська війна і що жертви були з обох сторін. Звичайно, польських жертв було втричі більше, ніж українських, але це та правда, про яку я хотів написати, – каже український історик проф. Сергій Плохій.

ТИЖНЕВИК TVP: Почнімо з питання, яке стосується історичної фікції, яка дуже важлива для України і незручна для Росії. Польський актор Марцін Дороцінський у популярному серіалі про вікінгів грає Ярослава І. Чи ця постать така ж важлива у вашій історії, як Мєшко І для нас?

СЕРГІЙ ПЛОХІЙ:
Окрім того, що Ярослав Мудрий (народився бл. 978 р., помер 1054 – прим. ред.) згадується у скандинавських сагах, він справді був постаттю особливої ваги у нашій історії. Він розробив перші закони та кодифікував звичаєві права, запровадив першу систему такого роду в усьому регіоні Східної Європи. Завдяки йому були побудовані перший собор і перша бібліотека в цій частині континенту. Мало того, його дочки виходили заміж за правителів найбільших європейських династій. Єлизавета вийшла заміж за знаменитого норвезького короля Гаральда III Суворого, Анастасія – за Андрія I, короля Угорщини, а Анна – за Генріха, короля франків. Сестра нашого правителя була дружиною польського короля Казимира Відновителя, а його син Заслав одружився з його сестрою, донькою Мешка ІІ Гертурдою. Тож так, ви праві, Ярослав Мудрий є однією з найважливіших постатей в українській історії, тому його зображення фігурує на наших банкнотах. І, мабуть, тому ця історія несе в собі таку незручну для росіян правду, адже Ярослав створив Київську Русь, а не московську державу. Тим часом, незважаючи на факти, Володимир Путін досі стверджує, що Московська Русь і Київська Русь – це одна держава, а ми – один народ. Це ніби сьогодні хтось у США сказав, що Лондон має належати Сполученим Штатам, тому що колись королі Англії колонізували Північну Америку.

Чи це часом не радянська точка зору? Ви ходили до школи ще в СРСР. Якого погляду на історію вас навчали? Які факти та імена були заборонені?

Історія Київської Русі не була заборонена, але вона була вписана у цілісну концепцію Древньої Русі як джерела російської національності. Бо справжнє коріння Радянського Союзу, як стверджують шкільні підручники, сягали ще далі, до стародавнього царства Урарту в Малій Азії (сучасна Вірменія – прим. ред.). Це мала бути справжня колиска народів, об’єднаних під радянською владою. Перший розділ кожної книги з історії починався з Урарту. Але якщо ви питаєте про заборонені імена, то це не було так, що про деякі з них мовчали – просто їх значення навмисно применшувалося, головним чином з огляду на теорію класової боротьби. Однією з таких постатей був, наприклад, Костянтин Острозький (перший великий гетьман литовський Речі Посполитої Обох Народів – прим. ред.), волинський князь, справжній хрещений батько козацтва у XV столітті та засновник однієї з наймогутніших династій, яка після Люблінської унії 1569 р. ще більше розширила свої маєток та статки. Іншим незручним для історіографії СРСР лідером був Іван Мазепа (1639-1709 роки; гетьман Війська Запорозького і Лівобережної України в 1687-1709 роках – прим. ред.), якого трактували як символ зради Русі. Богдан Хмельницький, у свою чергу, був представлений як той, хто першим прагнув приєднати Україну до Росії. Постать Михайла Грушевського, найважливішого українського історика ХІХ століття, була уособленням націоналізму. Симон Петлюра мав імідж не соціаліста, а націоналіста та антисеміта, а Степан Бандера був фашистом. Останнього, зрештою, повністю викреслили з історії та ідентифікували однозначно негативно.

Стаття повністю доступна тут .

–переклала Марія Шевчук

source: