"Києву потрібен щит, щоб захистити людей"

Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу. Фото: AP

Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу прибув 28 листопада з візитом до Києва. Напередодні Суспільне записало з ним інтерв’ю, де він заявив: “Щоб здолати путінський режим необхідно впроваджувати більше санкцій та постачати більше зброї для України”. Про визнання Росії спонсором тероризму, кошти для України та військову місію ЄС — в нашому інтерв’ю.

Європарламент схвалив виділення Україні 18 мільярдів євро макрофінансової допомоги на 2023 рік. Однак в Угорщині заявили, що проти спільної позики. Як врешті ці кошти надаватимуться Україні?

Естонія підтримує цей транш на 18 мільярдів євро. Є потреба домовитися в цьому питанні. Угорщина дійсно зазначила, що готова надати окремі кошти, але не через механізм спільної кредитної програми. Сподіваюся, так чи інакше, через дипломатичні переговори, ми це вирішимо, щоб не було відтермінування цих грошей. В цих питаннях нам потрібно, щоб Європа діяла рішуче. Якщо є технічні моменти, то вони не повинні бути політичним виправданням для того, щоб відкладати гроші, які потрібні для того, щоб допомогти вам перемогти у війні.

Минулого тижня Жозеп Боррель оголосив про початок тренувальної військової місії України в ЄС. За його словами, щонайменше 20 країн Євросоюзу погодилися на проведення навчань. Чи приєдналася Естонія?

Ми вже це робимо на двосторонній основі. І ми зазначили, що готові найближчим часом також взяти участь у цій навчальній місії на території Естонії. Ми навчатимемо щонайменше сотні солдатів. Ми також надсилаємо нашого офіцера для цієї місії. Отже, Естонія рішуче підтримує всі подібні місії. Ми також заохочуємо союзників до розмінування території України. Є велика кількість питань, де ми можемо підтримати Україну.

Нещодавно парламент Естонії підтримав резолюцію про визнання Росії державою-спонсором тероризму. Що це означатиме на практиці?

Постанова має величезний політичний вплив. Нам зараз не вистачає в Європі такого механізму, який використовують у США. Там, коли визнають конкретну країну спонсором тероризму — це означатиме низку обмежувальних заходів проти неї. Таким чином, це створить певні рамки й, безсумнівно, політично заохотить усі країни Європейського Союзу виробити в усіх напрямках особливий обмежувальний підхід щодо Росії.

Естонія також заморозила десятки мільйонів євро російських активів. Влада Естонії обговорює з Євросоюзом можливість використання замороженого російського майна на користь України. Наскільки це реально? З якими юридичними труднощами ви можете зіткнутися?

Юридичні складнощі пов'язані з питаннями нашої національної правової системи й міжнародного права. Думаю, європейські країни повинні разом оцінити це питання. І навіть якщо потрібно буде змінювати правову базу, ми повинні діяти цим курсом, а не виправдовуватися, що правова допомога є складною. Безумовно, вона є складною, але це можна зробити.

І по-друге, що дуже важливо, Естонія, власне, була в групі країн, а також міжнародних парламентських організацій, які визнали Росію або терористичним режимом, або державою-спонсором тероризму. Естонія була першою країною, яка визнала російську війну проти України — геноцидом. І я неодноразово наголошував всім країнам світу, що треба починати допомогу Україні з правди. А правда починається з оцінки ситуації. По-перше, це — геноцид. А по-друге, найменше, що ми маємо робити — більше інвестувати в українську перемогу зброєю, санкціями, подальшою ізоляцією Росії. Передумовою миру має бути справедливість, у вигляді репарацій Росії Україні, а також створення особливого спеціального трибуналу для розслідування російських злочинів.

Що на вашу думку мав би зробити Європейський Союз, визнавши Росію — державою спонсором тероризму?

Ми повинні визнати, що хоча санкції були болючими для Росії, зокрема, у стратегічній перспективі та щодо її технологічних можливостей, вони все ще не досягли того рівня, який ми хотіли б бачити. Особливо в енергетичній сфері. Через це тривають бурхливі дискусії про те на якому рівні буде встановлена стеля цін на нафту, що обіцяла запровадити G7.

По-друге, важливо отримати чітку основу, як використовувати заморожені гроші РФ для допомоги Україні. І по-третє, важливо в окремих випадках змінити міжнародно-правовий підхід до терористичних організацій. Наприклад, Європа має застосувати до ПВК “Вагнер” такий підхід як і до ІДІЛ. Заборонити їм перебувати у Європі та заморозити їхні активи. Підхід має бути цілісним у тому контексті, що організації подібного типу до ПВК “Вагнера” є суто терористичними. А бути членом терористичної організації має бути кримінальним діянням.

В Україні зараз складна ситуація з електроенергією. Деякі райони країни залишилися без води. Чи братиме участь Естонія у відновленні енергопостачання України?

Так, ми будемо. І навіть зараз естонські генератори буквально в дорозі до України. Я знаю, що потрібні певні типи трансформаторів. Тому ми переглянули всі наші резерви. Ми намагаємося все надсилати швидким темпом. Ми також збираємося провести дискусію під час зустрічі міністрів закордонних справ НАТО щодо енергетичної безпеки, як підтримати Україну. Але основним завданням щодо підтримки України є запорука того, що країни, які здатні доставити ракети великої дальності Україні, повинні негайно це зробити. Україні потрібен щит, щоб захистити людей.

Володимир Зеленський неодноразово наголошував на необхідності розширення санкцій. Отож, коли оприлюднять 9-й пакет санкцій? Які особи чи організації туди увійдуть? Чи буде у новому пакеті повне ембарго на енергоносії з Росії?

Останні два місяці я надсилав до Брюсселя комплексний пакет нових пропозицій щодо санкцій. Урсула Фон дер Ляєн минулого тижня сказала, що це гарний пакет, і з ним зараз працюють. Перша наша ціль має бути в енергетичній сфері. Слід також охопити російський фінансовий сектор — все ще існує велика група російських фінансових установ, банків, які не відрізані від системи SWIFT. Крім того, дії російського МЗС потребують санкціонування відомства. І також я вважаю, ми повинні робити подальші кроки для припинення російської міжнародної торгівлі. Тому я повністю підтримую необхідність негайного підвищення режиму санкцій.

Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас заявила, що стурбована заявами Будапешта про те, що інфляція в Європі та високі ціни на енергоносії спричинені санкціями проти РФ. Чи зможуть країни ЄС переконати Угорщину? Як в Естонії розв'язують проблему цін на енергоносії?

Війна має наслідки, зокрема й економічні, але їх не порівняти з тим, що терпить український народ. Ми, як люди, маємо свої обов’язки, і ці обов’язки — заради людства, заради свободи, заради нашої власної безпеки та європейської безпеки, безпеки нашого майбутнього покоління. Ми повинні зробити те, що необхідно зробити, щоб покласти край цій війні. І єдиною метою має бути повне визволення України та українська перемога. Ми в Естонії, прийняли рішення про припинення постачання російського газу, ми створюємо схеми підтримки споживачів, щоб допомогти їм пережити сезон. Але війна має наслідки. І єдина відповідальна країна і єдиний відповідальний режим — це режим Путіна. Щоб війна закінчилась якомога раніше, є лише один спосіб — інвестувати в українську перемогу.

Зараз в Естонії перебувають понад 63 тисячі українських біженців. Це відчутно для країни?

Ми виконуємо всі зобов'язання, які міжнародні договори покладають на нас. Але головне що ми — естонське суспільство, підтримуємо український народ, державу, усіх ваших бійців. Це є спільним по всій Європі. Всі чекають перемоги України, щоб повернутися на Батьківщину.

Що відомо:
- До Києва 28 листопада приїхали очільники МЗС Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії та Швеції. Це найбільша група міністрів, яка відвідала Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії.

source: