Харків, Ізюм, Безруки... Росіяни залишають після себе смерть та руїни

69-річна Гелена готує млинці у дворі свого багатоквартирного будинку в Ізюмі. У зруйнованій російськими військовими будівлі немає ні газу, ні світла. 31 жовтня 2022 р. Фото. Вольфганг Шван/агентство Anadolu через Getty Images

У лісі було знайдено 447 тіл цивільних осіб та військових. Багато з цих людей загинули від російських обстрілів, але деякі були замордовані росіянами до смерті. Поруч, на узліссі, були російські військові окопи, ями з технікою, а де-не-де лежали залишки військового пайка під назвою "Дружба народів".

Вечорам у Харкові напрочуд добре видно зірки. У місті — режим світломаскування, вуличного освітлення немає, вивіски магазинів також вимкнені. У центрі міста світяться лише поодинокі вікна в будинках, але живе тут зараз мало людей. Тож у середині осені сьома година вечора відчувається майже як північ — напрочуд тиха і темна.

У Харкові стало спокійніше, відколи українська армія на початку вересня пішла у контрнаступ та майже повністю звільнила ту частину області, яка була окупована росіянами. Лінія фронту відсунулася на схід, і обстрілів поменшало. Але у випадку Харкова розслабитись не вдасться аж до самого кінця війни: зовсім поруч — кордон з Росією, тому армія РФ може обстрілювати місто із власної території, якщо не артилерією, то старими радянськими системами С-300.

У Харкові дуже мало дітей: офлайн-навчання тут так і не почалося, і хто міг — вивіз свою сім’ю в безпечніші регіони, аби діти могли ходити до школи. А втім, у просторі Art Area у центрі міста буває людно навіть вечорами. Заходячи сюди з порожньої і темної вулиці, потрапляєш ніби в іншу реальність — гамірну і яскраву. Art Area розташована у підвальному приміщенні, і цим обумовлюється її популярність як локації для різноманітних культурних заходів. За кілька днів, упродовж яких ми мали нагоду поспостерігати за життям міста, тут проходять заняття і майстер-класи для малечі, публічні дискусії та зустрічі. Ініціатива “П’ятий Харків” в умовах повномасштабної війни провела тут нещодавно однойменний літературний фестиваль та продовжує регулярно організовувати мистецькі заходи (назва ініціативи — це цитата відомого українського лінгвіста, харків’янина Юрія Шевельова; віднедавна у місті діє літературна резиденція у помешканні, де він колись жив).Щоб прочитати всю статтю, натисніть тут.

source: