Innerspace, тобто нанороботи у мозку 

Науково-фантастичний фільм «Внутрішній космос» (англ. - Innerspace) 1987 року отримав «Оскара» за найкращі спеціальні ефекти. Режисером був Джо Данте, а продюсером Стівен Спілберг. Це ремейк фільму 1966 року «Фантастична подорож». Фото прес-матеріали кіностудії Amblin Entertainment, The Guber-Peters Company, Warner Bros. Pictures

Біонавти до цього подорожувати у наповненому гелем контейнері, який повинен відтворювати умови, що панують у мозку людини та в головах великих ссавців, котрі анатомічно подібні до людини. В обох випадках безпомилково та без побічних ефектів влучали в ціль.

З дитинства я запам'ятала небагато науково-фантастичних фільмів. Мені більше подобалися костюмовані історії, скоріше з минулого, ніж з майбутнього. Чи я можу зізнатися, що заснула у кіно на «Зоряних війнах»? Проте досконало пам'ятаю фільм «Фантастична подорож» 1966 року, який зробив на мене електризуюче враження. Цей фільм зрештою дочекався через 20 років появи ремейку під назвою «Innerspace». Хоч не був, так як архетип, напруженою драмою, а тільки комедією, проте розповідав про подібний феномен.

З повною різкістю пригадала собі про захоплення фільмом Ричарда Флейшера тоді, коли інтернет-сторінка phys.org оповістила, що стартап з Каліфорнії «висилає в подорож в мозок людини маленькі роботи». Виявляється, що вже минулого року фірма з Каліфорнії «Bionaut Labs» запроектувала прототипи мікророботів, яких назвали біонавтами. Ці пристрої розміром від 0,1 до кількох міліметрів мають знищити людські ракові пухлини в інший спосіб, ніж це було до цього часу — наприклад дуже точно подаючи високотоксичні гемостатики.

Тріумф над хворобою Паркінсона?

Біонавти мають шанс потрапити в арсенал нової галузі терапії, що ще розвивається, відомої під назвою «таргетна терапія» або «персоналізована медицина». Прототипів нових рішень більше, а сама тема постійно повертається, хоча пандемія на кільканадцять місяців змінила пріоритети як дослідників, так і журналістів. Новий винахід – це велика обіцянка для тих, хто страждає на хворобу Гантінгтона та гліоми, Паркінсона та гідроцефалію, злокалізовану епілепсію чи... Можливості величезні. Не випадково я в першу чергу згадую про хвороби, для лікування чи полегшення яких потрібне втручання в мозок. Вірогідність небажаних побічних дій від хірургічного втручання на цьому органі надзвичайно висока: тим часом мікророботи можуть дістатися до мозку через спинномозковий канал (можна «ввійти» так само, як і при звичайній пункції) або т. зв. мозочково-мозкову цистерну.

Це величезна перевага. Сьогодні більшість операцій на мозку і втручання всередину черепа обмежуються розрізами по прямих лініях. Є зони, до яких надзвичайно важко дістатися в такий спосіб – на «дорозі» скальпеля є винятково васкуляризовані місця. Наноробот може просто оминути ці місця …

Звичайно, у «Фантастичній подорожі» введення в наше тіло дуже ефективних механічних гномів виглядало зовсім інакше. У фільмі просто зменшено до мікроскопічних розмірів... мініатюрний підводний човен з групою вчених, а потім введено його в кровообіг пораненого дослідника, якого весь екіпаж прагне будь-якою ціною врятувати.

Щоб прочитати всю статтю, натисніть тут.

Переклад: Олеся Ґераль