Агонія Польщі малих містечок

1988. Завод галантерейної промисловості в Бжозуві. Фото PAP/Jerzy Ochoński

«Магдо, будеш спати під озорківською бавовною», – авторка цитує пані Анну, яка колись працювала на текстильній фабриці, що після приватизації почала поступово скорочувати виробництво аж до остаточного її краху. «Китаєць не став би виготовляти постіль такої якості. Тут видно задум: і ткацький верстат, і людину», – оцінює Окраска. Такі сюжети показують близькість репортерки до співрозмовників, а картинкка з книги переплітається зі спогадами про продукти високої якості, які колись вироблялися в Польщі.

Здавалося б, пацифізм не повинен служити війні й сприяти встановленню волі агресора. Однак ставлення частини декларативно антивоєнних і скептично налаштованих до НАТО кіл показує, що за пацифістським кліше може стояти більш або менш свідоме прислугування злочинцям.

Зірки лівих звинувачують НАТО

«Наратив частини західних лівих на теми, пов’язані з Україною, небезпечно наближується до того, що говорить Путін і його союзники» – це слова не людини з правими поглядами, як може здатися на перший погляд, а редактора журналу лівого спрямування «Контакт» Станіслава Кравчика, який так починає свій текст «Антиімперіалізм ідіотів». Якщо людина, яку асоціюютьіз лівими, висуває таку тезу, то можна припустити, що в ній міститься більше ніж одне зерно істини.

Дійсно, заяви щодо російського нападу на Україну багатьох політиків і мислителів, які пов’язані із західними лівими, можуть шокувати. Зазвичай схильні до критики американського імперіалізму ті, хто вимагає світу без жодних воєн. Вони тепер навіть не стільки набирають у рот води щодо засудження російських злочинів, скільки опосередковано виправдовують Владіміра Путіна. Їхні дії іноді наводять на думку про навмисне бажання догодити Росії.

Анархо-синдикалістський і декларативно антивоєнний філософ Ноам Хомський вказував, що президент Росії вже неодноразово висловлював занепокоєння щодо безпеки своєї країни через нібито ймовірне втручання НАТО. Грецький соціалістичний економіст Яніс Варуфакіс заявив, що ми повинні зробити все, щоб зупинити ескалацію конфлікту з боку НАТО. Американська письменниця з табору лівих Наомі Кляйн опублікувала в Твіттері дописи про те, що російська агресія є результатом «розширення НАТО на Сході».

Конгресменка з Демократичної партії США Александрія Окасіо-Кортес, котра має стосунок до лівого крила політичного угруповання, що є означеним ім'ям соціаліста Берні Сандерса, одна з небагатьох проголосувала проти конфіскації маєтків російських олігархів і переказу коштів на допомогу Україні. Не менш важливим залишається той факт, що американська політикиня походить з організації «Демократичні соціалісти Сполучених Штатів Америки» (Democratic Socialists of America), що проголошує відповідальність за війну американського імперіалізму та НАТО. Цікавим у цьому контексті може бути й те, що вона відома своєю публічною вимогою оподаткування найбагатших громадян Сполучених Штатів, проте для російських багатіїв чомусь робить виняток. Тому, здається,її пацифізм є дуже вибірковим, як і її соціально-економічні погляди.

Хоча переважна більшість конгресменів підтримала законопроєкт, проте, крім згаданої демократки, семеро були проти, зокрема кілька проросійських конгресменів від Республіканської партії.

Щоб прочитати всю статтю, натисніть тут.

Переклад: Оксана Усатенко

source: