Остання романтична війна. Битва за Фолкленди

Британський гелікоптер на авіаносцю під час війни за Фолкленди. Фот. Луїс Росендо/Heritage Images via Getty Images

Новинна служба радіо ВВС, наче й нічого не сталося, повідомила, що британський загін готується саме до атаки. Були розкриті плани та місце розташування підрозділів.

40 років тому британський генерал Дженніфер Мур відправив до Головнокомандувача флоту, командира спеціальної ескадри № 317, адмірала Джона Філдхауса таку депешу: „14 червня 1982 року о 9 годині вечора за місцевим часом у Порт-Стенлі на Фолклендських островах генерал дивізії Мендес капітулював від імені збройних сил на Східних і Західних Фолклендах, склавши імпедіменту (тут у сенсі зброї та оснащення – ред.). Зараз вживаються заходи щодо угруповання тих солдатів, що залишилися, із метою відправки їх до Аргентини, відбору й опису їхньої зброї та забезпечення наших сил боєприпасами. Фолклендські острови знову підчиняються уряду, що підтримується його жителями. Боже, Бережи Королеву".

У першому варіанті депеші передбачалася фраза "беззастережно капітулював", але в момент підписання капітуляції бригадний генерал Маріо Беньямін Мендес викреслив із першого абзацу акту слово "беззастережно". Саме так через 74 дні від моменту свого початку закінчилася війна за Фолклендські острови.

Її розмах був більший, аніж місцевий, обмежений за масштабами конфліктза невеликі острови (усього 12 тисяч квадратних кілометрів), що їх населяли 2 тисячі осіб. Вона показала, що, як і раніше, існує Британська імперія, яка хоче та вміє захищати свої території на іншому кінці світу, а світові держави, як і раніше, здатні вигравати війни.

Адже в попередні роки багато хто в цьому сумнівався. Після британських і французьких поразок в Африці та Азії в конфліктах за утримання колоній, після краху американців у В'єтнамі країни Третього світу кидали виклик Заходу. Варто пам’ятати також, що аргентинську хунту в цьому конфлікті підтримував Радянський Союз.

Фолклендська війна також показала, наскільки важливою може бути технологічна перевага в озброєнні. Лише через якусь годину після надходження телеграми генерала Мура, коли Маргарет Тетчер уже потискала руки людей із натовпу, який вітав її та перемогу, по інший бік Атлантики, у Нью-Йорку, аргентинська делегація пояснювала в ООН: "Уперед світанковій атаці за допомогою дуже передової зброї Сполучене Королівство зуміло прорвати нашу оборону. У їхньому використанні було й нічне інфрачервоне обладнання, і переносні ракетні пускові установки, і лазерні прицільні системи. Унаслідок цього Мальвіни (іспанська назва Фолклендських островів – ред.) були перетворені на полігон для випробувань нової зброї та обладнання, які є невідомими навіть на військовому ринку"

Війна також показала, яку роль в експедиційних силах відіграють спеціальні підрозділи. Бої на Фолклендській землі були виграні завдяки командос з SAS –Special Air Service, SBS – Special Boat Service, морської піхоти з 3-ї бригади командос і військовослужбовцям із декількох інших спецпідрозділів.

Підписуйтесь на наш фейсбук
Про перший зі згаданих спецпідрозділів – SAS – нині найвідоміший загін сил спеціального призначення в країні, що був заснований у 1941 році Арчибальдом Девідом Стірлінгом, світ уперше почув усього за 2 роки до цього. 5 травня 1980 року 24 солдати, одягнені в чорні комбінезони, маски й бронежилети, озброєні автоматами MP5, браунінгами HP і вибуховими гранатами, провели штурм захопленого терористами посольства Ірану в Лондоні. Мільйони людей у всьому світі дивилися по телевізору хвилюючі сцени, як коммандос захоплюють будівлю. Тоді було вбито 5 терористів. На жаль, один із заручників тоді також загинув.

Брава втеча загону капрала Йорка

Війна почалася 2 квітня 1982 року. Проте, можливо, дату її початку слід вважати від часу рівно 215 років до цього. Тоді, у 1767 році, коли іспанці зняли свій прапор на Східному Фолкленді. Важко вважати збігом, що Аргентина, яка вважає себе спадкоємицею Іспанії, теж саме 2 квітня здійснила вторгнення на острови. Утім,може, це й збіг, тому що спочатку вторгнення планували здійснити в травні, але громадянські заворушення, страйки тадемонстрації спонукали панівну тоді в Аргентині хунту дещо прискорити свої підготувальні роботи щодо захоплення островів, про претензії на які від імені тоді ще Об'єднаних провінцій Ла Плати було заявлено ще в1820 році.

Щоб прочитати всю статтю, натисніть тут.

Дарій Матушак
Переклад: Оксана Усатенко

source: