Зелені раптом стали сумлінням Німеччини

Фото: Fotomontaż / Chromorange / Vario Obrazy / Forum

Хабермас пропагує тезу про те, що сучасне і дедалі плюралістичне суспільство не може базуватися на спільноті мови, культури та історії, а повинно консолідуватися довкола цінностей та принципів.

У німецькому уряді все частіше можна побачити розбіжності у питанні східної політики. В той самий час, коли Україна протистоїть нападу Росії, канцлер Олаф Шольц провадить стриману політику, тоді як глава дипломатії Анналена Бербок обрала жорсткий курс щодо Кремля. Власне так війна на Сході розділили соціал-демократів і зелених у Німеччині. Представником перших є Шольц, а других – Бербок.

Деякий час тому головою німецького кабінету став авторитетний і впливовий юрист. З такими словами на захист Шольца виступив відомий німецький філософ і соціолог Юрген Хабермас.

У травні 2022 року старійшина світової гуманітарної науки (18 червня 2022 року він відзначатиме своє 93-річчя) опублікував у щоденній газеті “Süddeutsche Zeitung” текст, у якому віднісся до звинувачень на адресу канцлера Німеччини в м’якій політиці щодо Кремля. Філософ застеріг не провокувати Росію до ескалації конфлікту. Він заявив, що російська держава є ядерною державою, з якою необхідно рахуватися. Він переконував, що у відносинах з Росією Заходу необхідно дотримуватися переговорної, а не конфронтаційної позиції.

Підписуйтесь на наш фейсбук
Хабермас є прихильником просвітницького раціоналізму, хоча і ставиться до нього з певною долею критики. Він відомий як творець концепції, яка передбачає, коротко кажучи, що ключем до вирішення будь-яких суперечок і здійснення конструктивних дій є міжособистісне спілкування, але вільне від соціокультурних чинників. Звучить як якась нісенітниця, але німецький мислитель не є винятком серед низки подібних інтелектуалів, які прагнуть таким чином виправити світ.

Гуру німецьких лівих, бо так слід називати Хабермаса, закликав своїх земляків звести рахунки зі своїм минулим, особливо коли йдеться про відповідальність за Голокост. Він засудив будь-які націоналізми, прикладом чому, на його думку, є, зокрема, трансформація Європейського Союзу з організації суверенних національних держав у федеративну наднаціональну наддержаву. Пропагуючи термін «конституційний патріотизм», він пропагував думку про те, що сучасне і дедалі плюралістичне суспільство не може базуватися на спільноті мови, культури та історії, а повинно консолідуватися довкола цінностей та принципів, на основі яких базуються закони.

Щоб прочитати всю статтю, натисніть тут.

Філіп Мемхес
Переклад: Юрій Ткачук

source: